- Digitalni alati donose brojne prednosti za kompanije, smanjuju troškove, olakšavaju komunikaciju, pomažu integraciju malih preduzeća na globalnim tržištima, itd. Međutim, uprkos mnogim prednostima i mogućnostima koje donose digitalne tehnologije, mnoga mala i srednja preduzeća i dalje zaostaju u njihovoj implementaciji, posebno manje kompanije.
Zbog toga sarađujemo s EU i našim partnerskim bankama u BiH kako bismo osigurali dobro strukturirano finansiranje i potaknuli mala i srednja preduzeća da ulažu u digitalizaciju - kazala je Manuela Nesl (Naessl), direktorica EBRD-a za BiH.
Uspješna saradnja
Amir Softić, predsjednik Uprave Sparkasse Bank BiH, istakao je zadovoljstvo zbog kontinuiteta uspješne saradnje s EBRD-om te još jednog povoljnog modela finansiranja koji će biti dostupan klijentima.
- Kroz kreditnu liniju realiziramo dva strateška cilja utkana u poslovni model Sparkasse Banke: da aktivno osnažujemo ekonomiju BiH, i to primarno kroz podršku održivom razvoju malog i srednjeg biznisa jer on generira gotovo 70 posto poslovne aktivnosti i radnih mjesta. Zatim, da potičemo koncept partnerstava na pozitivnim rješenjima za ekonomski i socijalni razvoj zajednica u BiH – kazao je Softić.
Dodao je kako niti jedna institucija pojedinačno ne može napraviti velike razlike, ali više njih zajedno može. Ovakve kreditne linije su jedan od primjera takvih partnerstava koja donose direktan benefit privredi zemlje.
Tehnička pomoć
Kreditna linija je proširena u sklopu zajedničkog programa EBRD-a i EU pod nazivom “Go Digital in BiH”, za koji je EBRD osigurala 40 miliona eura kredita, dok je EU osigurao grantove u iznosu od 9 miliona eura za poticaje, savjetodavne usluge i tehničku pomoć u okviru programa.
Program je praćen aktivnostima njemačkog “Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit” (GIZ), koji sarađuje s vladom i interesnim stranama kako bi pomogao u izgradnji ekosistema za digitalizaciju i inovacije u BiH, uključujući Digital Innovation Hubs (digitalne inovacijske centre), u skladu s najboljom praksom EU.